Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
28-11-2019
Всесвітній день боротьби зі СНІДом: доступність та безпека тестування

     Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щороку 1 грудня та покликаний підвищити глобальну поінформованість щодо ВІЛ/СНІДу, продемонструвати міжнародну солідарність у зусиллях стосовно зниження тягаря цієї хвороби. Сьогодні в світі з ВІЛ-інфекцією живуть близько 38 млн осіб, і 80% з них знають про це. За оцінками експертів, в Україні лише кожна друга ВІЛ-інфікована особа знає про свій статус.

    Минулого року щодня реєстрували 50 випадків ВІЛ, 24 захворювання на СНІД і 9 випадків смерті внаслідок зумовлених ним хвороб. За весь час епідемії в Україні були інфіковані ВІЛ більше ніж 340 тис. громадян, з яких 115 тис. захворіли на СНІД і 50 тис. померли. Тому принципово важливо, щоб кожен ВІЛ-інфікований знав про свій статус і невідкладно отримав доступ до антиретровірусної терапії, яка суттєво подовжує життя і знижує ризики розповсюдження ВІЛ. Всесвітній день боротьби зі СНІДом покликаний висвітлити проблемні теми у цьому напрямку, аби усунути існуючі прогалини.

    На підтримку Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом кожного року проводяться інформаційні кампанії та акції. Україна не є винятком. Нинішнього року під час різнопланових за структурою, проте єдиних за метою заходів, обговорювалися питання щодо масштабів розповсюдження ВІЛ-інфекції в нашій країні, заходів з профілактики, доступу до медичних послуг та лікування осіб, що живуть із ВІЛ, важливість партнерства між державою, неурядовими організаціями та громадськістю на шляху до цілі — подолання епідемії ВІЛ у країні.

    БО “100% ЖИТТЯ” запускає спеціальну кампанію  до 1 грудня: кожен може дізнатися чи потрібно йому здавати тест на ВІЛ за результатами своїх відповідей на тест «ВІЧ:НА:ВІЧ» у новому безкоштовному додатку HIV Test на своєму смартфоні. А ті, хто скористається цим додатком протягом перших двох тижнів, гарантовано отримають подарунок — концептуальну футболку “FIGHT FOR LIFE” чи сумку або стікерпак.
    Таким чином, дана організація закликає кожного “Пройти тест “ВІЧ:НА:ВІЧ”, ставати частиною спільноти людей, які пропагують свідоме ставлення до свого здоров’я і знають свій ВІЛ-статус.
    В Ужгороді цього року акцію до Всесвітнього дня боротьби із СНІДом заплановано провести 29.11.2019 на пл.. Театральній. Під час проведення заходу всі бажаючі зможуть поспілкуватися зі спеціалістами по ВІЛ-інфекції, отримати достовірну інформацію про шляхи передачі, епідемічну ситуацію з  ВІЛ-інфекції, місця, де можна пройти тестування. Також волонтери роздаватимуть інформаційні пам’ятки (буклети) та працюватиме фотозона.
Акція пройде під гаслом «Любить – значить оберігає», тобто любляча людина має свідомо уникати ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки і тим самим оберігати і не наражати на небезпеку інфікування ВІЛ своїх близьких та рідних. Люблячі і відповідальні батьки мають розповісти своїм дітям про наслідки ВІЛ-інфекції для життя і здоров’я, в яких життєвих ситуаціях на них чекає небезпека інфікування ВІЛ, а також як себе вберегти від цього захворювання.. Ці знання оберігатимуть дітей від необдуманих вчинків, які можуть призвести до інфікування ВІЛ.


   Також 29 листопада об 11.00 від КВНЗ “Ужгородський коледж культури і мистецтв” Закарпатської ОР стартує урочиста хода, присвячена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом. Маршрут даної ходи: вул. Минайська – вул. Грушевського – вул.8–го Березня до бібліотеки-філії №2 Ужгородської ЦМБС, де відбудеться тренінг з питань профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Також, що вже стало традиційним, заплановано проведення циклу бесід та відео лекторій у освітніх закладах м. Ужгорода.
    До заходів присвячених Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом долучилися: департамент соціального захисту населення ЗОДА, Закарпатський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управління молоді та спорту Закарпатської ОДА, Закарпатська обласна організація Товариства Червоного Хреста України, БО «ЗБТ Мережа ЛЖВ», ВКПЦ «Нове життя», Ukrainian Medical Student’s Association (UMSA), бібліотека-філія №2 Ужгородської ЦМБС, КВНЗ “Ужгородський коледж культури і мистецтв” ЗОР, КНП «Обласний Центр здоров’я» ЗОР, КНП «Центр з профілактики та боротьби із СНІДом» ЗОР.

 

Епідситуація

ВІЛ-позитивні люди проживають в усіх районах області.

Протягом 10 місяців 2019 року вперше в житті встановлено діагноз ВІЛ-інфекції 82 особам. 41 ВІЛ-інфікована особа за цей рік вперше в житті дізналась про стадію СНІД у себе.

За оперативними цьогорічними даними як в Україні в цілому, так і в Закарпатській області простежується тенденція до сповільнення та стабілізації епідемічного процесу ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Серед вперше виявлених ВІЛ-інфікованих превалює статевий шлях при гетеросексуальних стосунках – 74,2% (72). Також реєструються випадки статевого шляху інфікування при гомосексуальних стосунках – 5,1% (5), парентерального шляху інфікування під час ін’єкційного введення наркотиків – 5,1% (5). Діагноз ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками в цьому році (15,6% (15 осіб), в стадії підтвердження.

Показники поширеності ВІЛ-інфекції/СНІДу в Закарпатській області залишаються найнижчими в Україні. Так, станом на 01 жовтня 2019 року  в області на кожні 100 тисяч населення 52 особи перебувають під медичним наглядом з приводу ВІЛ-інфекції. Показник поширеності по Україні склав 326,0 на 100 тисяч населення (136 849 осіб).

Найбільш ураженими епідемією є Одеська (875,4 на 100 тис. населення/ 20 740 осіб), Дніпропетровська (757,8 на 100 тис. населення/ 24 274 особи), Миколаївська (739,2 на 100 тис. населення/8 356 осіб), Херсонська (421,7 на 100 тис. населення/4 370 осіб), Київська (429,4 на 100 тис. населення/7 567 осіб), Чернігівська (378,9 на 100 тис. населення/3 778 осіб) області та м. Київ (445,8 на 100 тис. населення/12 970 осіб).

Поширеність ВІЛ-інфекції в Закарпатті також є нижчою в порівнянні  з сусідніми регіонами країни: Івано-Франківська область – 85,7 на 100 тис. населення (1 175 осіб), Львівська область – 146,2 на 100 тис. населення (3 661 особа), Чернівецька область – 106,2 на 100 тис. населення (957 осіб).

За оцінками фахівців у 2019 році в області проживає щонайменше 1 000 ВІЛ-інфікованих осіб, проте звернулись для медичного нагляду лише 687 з них. На сьогоднішній день кожна ВІЛ-інфікована людина має змогу отримати комплекс лікувально-діагностичних послуг, в тому числі безкоштовну антиретровірусну терапію (АРТ). Станом на 01 листопада 2019 року скористались можливістю отримувати АРТ та разом з нею продовжити своє життя і покращити його якість 471 пацієнт із захворюванням «ВІЛ-інфекція».

   За весь період діяльності Центру проведено запліднення 91 дискордантної пари, де один з партнерів ВІЛ-позитивний, а другий не має ВІЛ. В результаті народилось 25 дітей, всі здорові, діагноз ВІЛ-інфекції у цих дітей виключений.

    За статевим розподілом нових випадків у 2019 році: найбільша кількість серед чоловіків (65% випадків). 

    За віковим розподілом: більшість нових випадікв ВІЛ-інфекції реєструється серед вікових груп 30 - 39 років (41%) та 40-49 років (35%).

    Ключовою щодо інфікування ВІЛ регіональною групою населення є трудові мігранти та їх постійні статеві партнери: щороку серед осіб з вперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції близько 60% належать до даної уразливої групи. 

Загалом ключовими групами населення щодо інфікування ВІЛ, які впливають на розвиток епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в області, є трудові мігранти та їх постійні статеві партнери, чоловіки, які мають секс з чоловіками, споживачі ін’єкційних наркотиків.

Наказом МОЗ України визначений перелік уразливих щодо інфікування ВІЛ груп населення:

1. Споживачі ін’єкційних наркотиків.

2. Особи, які надають сексуальні послуги за винагороду.

3. Чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками.

4. Статеві партнери споживачів ін’єкційних наркотиків.

5. Клієнти осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду.

6. Cтатеві партнери чоловіків, які практикують секс з чоловіками.

Стан тестування на ВІЛ-інфекцію: щороку все більшої популярності набуває тестування на ВІЛ за допомогою швидких тестів.

    Протягом 9 місяців 2019 року, швидкі тести допомогли встановити діагноз ВІЛ-інфекції близько у 30% випадків. Всього обстежено на ВІЛ (не включаючи донорів) 40 991 особа, із них 1827 за допомогою швидких тестів (4,5%). Частка позитивних результатів серед загальної кількості обстежених осіб складає 0,2% (наявність антитіл до ВІЛ підтверджено у 101 особи).