Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
23-10-2018
Анонс до до Всесвітнього дня боротьби з інсультом

У п’ятницю, 26 жовтня, в Ужгороді  в холі ТЦ «Дастор» з 11.00 до 13.00 , до Всесвітнього дня боротьби з інсультом, відбудеться діагностично-профілактично просвітницька акція. 

Всім бажаючим будуть безкоштовно проводити ультразвукове обстеження сонної артерії шиї (лікар-невролог ОКЦНН Олександр Бобровник) , вимірювати артеріальний тиск та надавати інформаційно-консультативну допомогу щодо основних ризиків, ознак та першої допомоги при інсульті.

    Акція відбувається за ініціативи та підтримки Закарпатського обласного клінічного Центру нейрохірургії та неврології, обласного Центру здоров’я та Ужгородського Центру ПМСД.

ДОВІДКОВО:

    В Україні щороку діагностують близько 140 тисяч інсультів. На жаль, тільки 20% українців після інсульту повертаються до нормального життя. Решта або помирають, або живуть з інвалідністю.

Симптоми інсульту:

М – мовлення. Раптове порушення мови або людина не може дати відповідь на питання.
О – очі. Раптова втрата зору чи чіткого бачення очима.
З – запаморочення. Запаморочення або втрата рівноваги.
О – обличчя. Поява асиметрії під час мовлення на обличчі
К – кінцівки. Оніміння або раптова слабкість

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

29 жовтня, – Всесвітній день боротьби з інсультом. Це – щорічний захід, який було започатковано в 2006 році Всесвітньою організацією інсульту (WSO).

За даними ВООЗ, в результаті інсульту помирають 6,7 мільйона чоловік у рік в усьому світі. На судинні захворювання припадає більше половини смертей, причому, якщо нещодавно інсульт зустрічався, в основному, у пацієнтів старше 55-60 років, то зараз близько третини випадків  припадає на осіб у працездатному віці (30-40 років).

     Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту, що створює велике навантаження на систему охорони здоров`я, соціального забезпечення, економіку та все суспільство.

     В Україні цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100–110 тис. смертей, близько 14 % від всіх померлих), щороку стається 100–110 тис. інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30-40 % хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів і до 50 % — впродовж 1 року від початку захворювання, 20-40 % хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5 % первинної інвалідності), і лише близько 10 % повертаються до повноцінного життя.

При навіть малій підозрі на інсульт необхідно негайно звернутись по екстрену медичну допомогу.

Пацієнти з симптомами інсульту повинні бути без зволікання доставлені в найближчий медичний центр з відділенням гострих порушень мозкового кровообігу (інсульту), в якому виконується екстрена терапія. Пацієнти з давністю симптомів інсульту в межах трьох годин повинні бути оглянуті і транспортовані в першу чергу.

Ознаки, які свідчать про розвиток інсульту:

Зненацька розвинуті:

 1. відчуття оніміння або м’язевої слабкості в ділянці обличчя, руки, ноги, що особливо важливо, якщо ураження одностороннє;
 2. сплутаність свідомості, утруднена мова і розуміння;
 3. порушення зору на одне або обидва ока;
 4. порушення ходи, рівноваги або координації, головокружіння;
 5. головний біль, який неможливо пояснити.

4 прості кроки до розпізнавання інсульту

1. Потрібно попросити людину посміхнутися. Якщо це правда інсульт, він не зможе цього зробити обома куточками рота. Посмішка вийде кривій.

2. Попроси сказати «Сьогодні гарна погода». Не зможе сказати виразно.

3. Попроси підняти одночасно обидві руки. Якщо це інсульт — не зможе, або зможе тільки частково.

4. Попроси висунути язик. Якщо він викривлений, повернений — це теж несприятлива ознака.

Якщо проблеми виникнуть навіть з одним із завдань, негайно дзвонити в «Швидку допомогу» і по телефону описувати симптоми.

В очікуванні швидкої допомоги:

 • Покладіть хворого так, щоб голова та плечі знаходилися трохи вище горизонтальної площини, наприклад, підклавши під них подушку.
 • Забезпечте надходження свіжого повітря. Зніміть з постраждалого одяг, що стискає.
 • Розстібніть комір, пояс, манжети, за необхідності ввімкніть кондиціонер, якщо він є.
 • Якщо людина має зубні протези – зніміть їх. При блюванні поверніть голову набік, обгорніть руку рушником, марлею, хусткою і очистіть порожнину рота від блювотиння (якщо воно було), щоб воно не потрапило до дихальних шляхів, бо тоді може розвинутися тяжка форма запалення легенів (пневмонія).
 • Виміряйте хворому артеріальний тиск. Якщо він підвищений – не допустіть його надмірно різкого зниження. Це ще погіршить ситуацію. Намагайтеся у хворого уточнити його “робочий” тиск, тобто такий підвищений тиск, при якому він почуває себе добре. Якщо “робочий” тиск підвищився на 5 – 10 мм рт. ст., дайте йому гіпотензивний препарат, який він зазвичай приймає. Якщо ліків під рукою не має чи боїтесь не вгадати дозу, краще препарат не давати зовсім. пам’ятайте, що навіть 200 мм рт. ст. для гіпертоніка не занадто страшно, тому що допомога вже на шляху.
 • Попросіть хворого вдихнути глибоко і максимально довго затримати дихання – це теж може допомогти.
 • Виміряйте пульс постраждалого. Деякі види інсульту спричиняє так звана мерехтлива аритмія. Якщо пульс “зривається”, дайте людині препарат, який вона зазвичай приймає у таких випадках. Але не експериментуйте з ліками самостійно.
 • Завжди пам’ятайте про “терапевтичне вікно”– тригодинний інтервал, протягом якого ви повинні доправити хворого до лікаря, не зважаючи на те, де стався інсульт (у приміщенні чи на вулиці). Якщо можливості викликати «швидку» не має, везіть людину на будь-якому транспорті. У такому випадку вкладіть хворого так, щоб верхня частина тулуба була піднята під кутом 30 градусів. Поверніть голову набік. Якщо є тонометр, періодично вимірюйте тиск. Ці дані допоможуть лікарям встановити діагноз і розпочати лікування.

Щоб врятувати пацієнта з гострим інсультом – негайно телефонуйте на “103”!!!