Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
09-10-2018
10 жовтня - Всесвітній день психічного здоров'я

Всесвітній день психічного здоров’я (англ. World Mental Health Day) відзначається щорічно 10 жовтня, починаючи з 1992 р. Цей день було засновано з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Він існує для того, щоб привернути увагу до проблем психічного здоров’я у світі та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.Девіз 2018 року: «Молоді люди і психічне здоров'я в мінливому світі» («Уoung people and mental health in a changing world»).

За даними ВООЗ, в наші дні на психічні захворювання у світі страждають більше 450 мільйонів людей. В західних країнах кожна сьома людина страждає на розлади мислення, або схильна до депресій та алкоголізму

В Україні більше 3,9% всього населення (1,7 млн. населення) щорічно звертаються за допомогою з приводу психічних  розладів, в тому числі – через вживання психоактивних речовин.

За прогнозами фахівців, до 2020 року психічні розлади увійдуть у світі до першої п’ятірки хворіб, які будуть лідирувати за кількістю працевтрат.

2018 року в фокусі Всесвітнього дня психічного здоров'я знаходяться питання психічного здоров’я дітей, підлітків та молодих людей, які мешкають у сучасному мінливому світі.

Підлітковий вік і ранні роки дорослого життя - це час, коли відбуваються великі зміни: закінчення школи, початок самостійного життя, навчання або нова робота. Для багатьох - це захоплюючі часи. Однак вони можуть бути часами стресу і побоювань. У деяких випадках ці почуття, якщо їх не визнавати і не керувати,  можуть привести до психічних захворювань. Використання онлайн-технологій,  безсумнівно, приносить багато переваг, однак також є додатковим  навантаженням, оскільки з часом збільшується зв'язок людини з віртуальними мережами. Багато підлітків живуть в районах, постраждалих від надзвичайних гуманітарних ситуацій, таких як конфлікти, стихійні лиха та епідемії. Молоді люди, що знаходяться в таких умовах, особливо уразливі до психічних розладів і хвороб. 

Половина всіх психічних захворювань починається з 14 років, проте більшість з них  залишаються невиявленими. Якщо розглядати причини психічних захворювань серед підлітків, то депресія є третьою провідною причиною. Самогубство - друга причина смерті серед 15-29-річних. Вживання алкоголю і  наркотиків серед підлітків є серйозною проблемою в багатьох країнах і призводить  до ризикованої поведінки, такої як незахищений секс або небезпечне керування авто. Занепокоєння викликає також порушення харчової поведінки серед молоді.

Багато що можна зробити для того, щоб допомогти підвищити розумову опірність з раннього віку, запобігти психічним розладам та хворобам у підлітків і молодих людей, впоратися з психічними захворюваннями та одужати. Профілактика починається з усвідомлення і розуміння ранніх ознак і симптомів психічних захворювань. Батьки та викладачі можуть допомогти у побудові життєвих навичок дітей і підлітків, щоб допомогти їм впоратися з повсякденними проблемами вдома і в школі. Психосоціальна підтримка може надаватися в школах і інших громадських установах.

Важливими є інвестиції з боку урядів і залучення соціальних, медичних та освітніх секторів в комплексні, засновані на фактичних даних, програми для поліпшення психічного здоров'я молоді. Ці інвестиції повинні бути пов'язані з програмами, спрямованими на підвищення обізнаності підлітків і молодих людей про способи збереження їх психічного здоров'я і допомоги одноліткам, батькам і вчителям в тому, як підтримувати своїх друзів, дітей і студентів, за виникнення такої необхідності.