Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
07-03-2018
Нирки та здоров'я жінки

Всесвітній день нирки відзначається щороку у 2-й четвер березня. Цього року він співпав з міжнародним жіночим днем, а тому темою цьогорічної освітньої ініціативи є «Нирки та здоров'я жінки».

Жінки, як і чоловіки, мають аналогічні  ризики захворіти на ХХН (хронічну хворобу нирок), однак у світі спостерігається гендерна нерівність:

  • Доступ жінок до медичної допомоги менший.
  • Частіше хворіють на ХХН за рахунок більшої частоти у жіночій популяції системних захворювань сполучної тканини та системних васкулітів.
  • Рідше, аніж чоловіки, отримують нирковозамісну терапію діаліз ними методиками та рідше мають сформовані адекватні судинні доступи для діалізного лікування.
  • Рідше жінки є реципієнтами та, відповідно, частіше виступають у якості донорів органів, у т.ч. і нирки.

Хронічна хвороба нирок належить до так званих «мовчазних вбивць». Хвороба довгий час може зовсім себе не проявляти, але прогресуючи  часто веде до несприятливих наслідків.

Поширеність ХХН коливається в середньому у межах 10-14% населення та має тенденцію до зростання через невпинне зростання частоти основних факторів ризику – цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, ожиріння, тощо.

Хронічна хвороба нирок – 8-ма провідна причина смерті у світі.

За кількістю втрачених років із-за передчасної смерті людей у молодому віці, ХХН посідає 3-тє місце після СНІДу та цукрового діабету.

Без методик нирковозамісної терапії  (НЗТ) – гемодіалізу, перитонеального діалізу чи трансплантації нирки – ХХН термінального ступеня несумісна з життям, а сама НЗТ – важкий тягар для економіки будь-якої країни.

В нашій області на обліку перебуває  2164 хворих з вираженою та тяжкою стадіями ХХН, 341 з котрих – у термінальній стадії. Життя 299 хворих в термінальній стадії продовжено завдяки нирковій замісній терапі ї: 244 – програмний гемодіаліз чи гемодіафільтрація, 20 – перитонеальний діаліз, 35 – реципієнти ниркових трансплантатів.

Разом із Івано-Франківською областю – Закарпаття лідирує в Україні за кількістю відділень амбулаторного гемодіалізу – їх 8, що наблизило спеціалізовану допомогу до місць постійного проживання хворих.

Для забезпечення витратними матеріалами гемодіалізу  у 2017 році затверджено кошторисних призначень 70 329,9 тис.грн. На майже 39 000,0 тис. грн. закуплено витратних матеріалів  для гемодіалізу, на 9 000,0 тис. грн. - медикаментів супроводу для даного контингенту хворих, не враховуючи видатки місцевих бюджетів… На поточний рік передбачено у кошторисі  58 533,95 тис. грн. цільових видатків  для хворих на гемодіалізі.

   У той же час, обізнаність з проблемою пацієнтів чи їх родичів. «нефрологічна настороженість» лікарів дозволили б виявляти хвороби нирок на початкових стадіях завдяки використанню мінімуму простих,доступних  та недорогих методик – загального аналізу крові та сечі, біохімічного дослідження з визначенням рівня креатині ну та розрахунком швидкості клубочкової фільтрації, ультразвукового дослідження нирок.

За умови своєчасного, на початкових стадіях, виявлення хвороби нирок  в арсеналі фахівців є достатня кількість недорогих методик стримування темпів прогресування останньої на десятки років.