Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
06-03-2018
Понад 4 тисячі закарпатців мають глаукому

З 2008 року на підтримку ініціативи Всесвітньої асоціації товариств глаукоми та Всесвітньої Асоціації пацієнтів, що мають глаукому, 6 березня в Україні проводиться Всесвітній день боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми.
     Термін «глаукома» об'єднує велику групу захворювань очей, яка характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з подальшим розвитком дефектів поля зору, зниженням центрального зору і атрофією зорового нерва. Найчастіше хвороба розвивається непомітно. Порушення відтоку внутрішньоочної рідини – найчастіша причина сліпоти.
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я глаукома є другою після катаракти, причиною сліпоти у світі. Кожен п’ятий
випадок захворювання закінчуються сліпотою. Кількість хворих на глаукому у світі коливається від 60,5 до 105 млн. чоловік, а до 2020 року може досягти 110 млн. осіб. Факторами, які спричиняють постійне зростання числа інвалідів, сліпих від глаукоми, є: пізня стадія захворювання на момент його виявлення, коли функція зору незворотньо знижена, малоефективне лікування та недоліки в обстеженні хворих.

    В Закарпатті діє 4 спеціалізовані глаукомні кабінети (В Ужгородській ЦМКЛ, ЗОКЛ ім. А.Новака, Мукачівській та Тячівській райлікарнях). Решта профоглядів здійснюється в офтальмологічних кабінетах. За рік офтальмологи разом із сімейними лікарями провели 106 755 діагностичних  тонометрій . Виявлено 347 нових пацієнтів з глаукомою.  В стаціонарі проліковано 799 хворих, здійснено оперативне втручання з приводу глаукоми у 78 пацієнтів.

Загалом в області на диспансерному обліку  4 116 пацієнтів з глаукомою. Щороку ця цифра  зростає. Факторами, які викликають розвиток глаукоми є: розлад нервової, серцево-судинної систем, ендокринні та спадкові захворювання. Наприклад, 40% пацієнтів з патологією очного дна складають люди, хворі на діабет.
Розрізняють відкритокутова або закритокутова форми глаукоми.
Відкритокутова форма тривалий час протікає безсимптомно і виявляється на пізній стадії. Закритокутова більш виражена при значному підвищенні тиску і проявляється гострим нападом: виникає біль в оці, надбрівної дуги, скронях, уражене око вислано туманом, при погляді на лампу з'являються райдужні кола.
   Реєструються випадки з нормальним внутрішньоочним тиском.
У таких випадках тиск тримається в зоні верхньої межі норми, але кровообіг в зоровому нерві різко погіршується, а значить його функції порушуються.

Ознаками захворювання можуть бути затуманення очей, райдужні кола навколо джерела світла, вологість очей, часта зміна окулярів і невдоволення ними. При наявності таких ознак і для своєчасного виявлення хвороби всім, кому виповнилося 40 років потрібно вимірювати внутрішньоочний тиск раз на рік в лікарських кабінетах в поліклініках за місцем проживання.