Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
13-02-2018
МОЗ розвінчав вісім міфів про вакцину проти грипу: поради

Міністерство охорони здоров'я нагадало, що вакцинація від грипу врятує людину від багатьох небезпечних ускладнень, які можуть проявитися внаслідок цього вірусного захворювання.Медики склали список міфів про вакцину проти грипу і спростування до них.

"Вакцина не захистить від "свинячого грипу", але одне щеплення дасть імунітет від інших вірусів на все життя. Вагітним можна робити щеплення, дітям до півроку - ні", - відзначили в МОЗ.

Міф: Одне щеплення від грипу забезпечує імунітет на все життя

Правда: Існує велика кількість штамів вірусу грипу, які швидко мутують і змінюються щороку. Щорічно вчені проводять масштабні дослідження і аналіз даних по більш ніж 100 країнам, щоб спрогнозувати, які саме штами грипу будуть розповсюджені в наступному сезоні, і на основі цих результатів розробляють вакцини. За рекомендацією ВООЗ щорічно змінюється штаммовий склад вакцин і, відповідно, щеплення забезпечують захист протягом одного сезону грипу.

Для північної півкулі в сезоні 2017-2018 до складу вакцин проти грипу включено такі штами:

- A / Michigan / 45/2015 (H1N1) pdm09 - подібний вірус;
- A / Hong Kong / 4801/2014 (H3N2) подібний вірус;
- вірус B / Brisbane / 60/2008.

Міф: Вакцина проти грипу не захистить від "свинячого грипу"

Правда:  Захистить. Для північної півкулі в цьому сезоні до складу вакцин включений в тому числі підтип H1N1, який називають "свинячим грипом". За оцінками експертів, цей підтип буде одним з найпоширеніших в сезоні.

Міф: Вагітним не можна вакцинуватися проти грипу, щоб не нашкодити плоду

Правда: Вагітним жінкам в будь-якому триместрі варто вакцинуватися від грипу. Є дві основні причини: по-перше, вагітні зазвичай важко переносять грип, який також негативно впливає на плід; по-друге, в результаті вакцинації імунітет передасться малюкові від матері і захистить дитину від грипу протягом перших місяців життя.

Міф: Дітям не можна робити щеплення від грипу

Правда: Найбільшу небезпеку грип представляє для людей, що входять до групи ризику. Перш за все, це діти до 5 років (особливо - діти до 2 років). Тому можна і потрібно робити щеплення від грипу дітям від шести місяців.

Міф: Якщо людина перехворіла на грип в цьому сезоні, їй вже не потрібно вакцинуватися

Правда: Потрібно. Особливо в тих випадках, коли ця людина належить до однієї з груп ризику. Організм людини, яка перехворіла на грип, виробляє стійкий імунітет, який зберігається понад рік. Але залишається ризик заразитися іншим штамом, який в цей час також циркулює. Крім того, часто люди вважають, що перехворіли на грип (без підтвердження цього діагнозу лікарем), хоча насправді це була важка форма ГРЗ зі схожими симптомами.

Міф: Якщо людина не зробила щеплення від грипу в жовтні (на початку епідперіода), то пізніше вакцинуватися безглуздо

Правда: Ніколи не пізно. Звичайно ж, краще вакцинуватися, як тільки вакцина проти грипу стане доступною. Однак щеплення можна робити і пізніше, навіть якщо у вашому регіоні вже зафіксовано сезонні спалахи грипу.

Міф: Здоровим людям вакцинуватися не потрібно

Правда: У першу чергу вакцинуватися проти грипу варто людям, які відносяться до групи ризику або страждають від певних хронічних захворювань. Організації в сфері охорони здоров'я рекомендують всім людям (у віці від 6 місяців) робити щеплення проти грипу щороку. У середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижче 95-98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Міф: Вакцина може стати причиною аутизму

Правда: Міф про те, що вакцини викликають аутизм, не було підтверджено ніякими дослідженнями і реальними доказами. Цей міф був деякий час дуже поширеним і став причиною того, що багато людей перестали робити щеплення і відмовлялися від щеплень для своїх дітей.