Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
30-09-2016
ЩОДО СИТУАЦІЇ ІЗ ЗАХВОРЮВАНІСТЮ НА ГЕПАТИТ А В УЖГОРОДІ

Як повідомила лікар-епідеміолог Ужгородської міськрайонної філії ДУ «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ України» Лариса Зарембо,  впродовж вересня 2016 року в м. Ужгород зареєстровано поодинокі випади вірусного гепатиту «А» у дітей, що навчаються у двох різних загальноосвітніх закладах. Діти різного віку, проживають у різних мікрорайонах міста, тобто  вогнища вірусного гепатиту «А»  не пов’язані між собою джерелом та факторами передачі інфекції.

    Загалом по місту Ужгороду за вісім місяців 2016 року зареєстровано всього 9 випадків захворювання на вірусний гепатит «А», із них 7 – у дорослих, 2 – у дітей до 17 років. В порівнянні з минулими роками  епідемічна ситуація по захворюваності на вірусний гепатит «А» в місті Ужгороді – стабільна. У 2013-2014 роках серед мешканців міста відбувся черговий циклічний підйом захворюваності на вірусний гепатит «А», під час якого було зареєстровано у 2013 році - 120 випадків, із них 63 у дітей до 17 років,  у 2014 році - 79 випадків, із них 42 у дітей до 17 років. Наступний  циклічний підйом захворюваності на ВГ «А» ймовірно очікується у 2017-2018 роках, оскільки період циклічності циркуляції збудника вірусного гепатиту становить 4-5 років.

      В зв’язку з отриманням 27 вересня 2016 року екстреного повідомлення про реєстрацію випадку підозри на захворювання вірусним гепатитом «А» в учениці одного з навчальних закладів Ужгорода, яка була госпіталізована в Обласну клінічну інфекційну лікарню, працівниками Ужгородської міськрайонної філії ДУ «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ України» своєчасно організовано та розпочато проведення санітарно-епідеміологічного розстеження як за місцем проживання, так і за місцем навчання хворої. З 28 вересня в класі, в якому навчається хвора, введено комплекс протиепідемічних заходів, в т.ч. обмежувальні заходи серед контактних учнів класу по 28 жовтня 2016 року. З метою розірвання механізму передачі збудника інфекції серед учнів та вчителів закладу 28 вересня 2016 року проведено заключну дезінфекцію в приміщеннях класу, їдальні, санвузлів та інших місцях масового перебування учнів. З метою лабораторного контролю дотримання протиепідемічного режиму у класі та в інших приміщеннях закладу було відібрано 40 змивів на санітарно-показову флору. В інфекційному осередку було встановлено коло контактних учнів та вчителів, що спілкувалися з хворою в межах інкубаційного періоду, яких необхідно  направити на дворазове з інтервалом в 15-20 днів лабораторне обстеження на маркери ВГА через кабінети інфекційних захворювань дорослої та дитячої поліклінік міста з метою ранньої діагностики захворювання.

     В подальшому, до завершення обмежувальних заходів (карантинних) в закладі силами персоналу проводиться комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів, які передбачають: вологе прибирання приміщення класу з використанням дезінфекційних засобів (поточна дезінфекція), опромінювання приміщення бактерицидною лампою. За контактними особами встановлено медичне спостереження, а саме: огляд шкірних покривів, огляд слизових оболонок очей, ротової порожнини, дослідження сечі та випорожнень, щоденна термометрія, опитування на наявність скарг. Епідрозстеження у вогнищі вірусного гепатиту «А» триває.

Додатково.

   За даними ВООЗ у світі щорічно реєструється до 10 млн. випадків захворювань на вірусний гепатит А, який має повсюдне та нерівномірне поширення. Закарпатська область є ендемічною територією по захворюваності на вірусний гепатит «А».  В нашому регіоні захворюваності на гострий гепатит А притаманна осінньо - зимова сезонність з початком підйому у серпні-вересні.

Що ж потрібно знати про гострий вірусний гепатит А?

Вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке передається фекально-оральним механізмом, що характеризується переважним ураженням печінки, пожовтінням шкірних покривів  та інтоксикацією організму.

Як можна заразитися вірусом гепатиту А?

Джерелом захворювання є хвора людина, найчастіше із безсимптомними, безжовтяничними та атиповими формами гепатиту «А», які переважно зустрічаються у дітей. Інкубаційний період триває від 15 до 50 днів, в середньому 25-35 днів.

Вірус може передаватися через «брудні руки» при тісному спілкуванні від людини до людини (особливо серед дітей у дошкільних закладах, шкільних колективах), забруднену вірусом воду, їжу, що не пройшла достатню термічну обробку, ягоди, фрукти та овочі, вимиті в забрудненій вірусом воді.

Коли хворий стає заразним?

Хворий починає виділяти вірус у зовнішнє середовище з фекаліями через 2-3 тижні після інфікування. Пік вірусовиділення відмічається за 7-12 днів до появи перших клінічних проявів. Після появи жовтяниці виділення вірусу гепатиту А з фекаліями різко знижується і хворий не становить особливої небезпеки для оточуючих.

 

Що потрібно знати, щоб попередити інфікування вірусом гепатиту А?

  • Обов’язково мити руки з милом після кожного відвідування туалету та перед кожним прийомом їжі.
  • Особливо важливо привити такі гігієнічні навички дітям, які є найбільш сприйнятливими до інфекції. Необхідно прослідкувати щоб у дитини в школі завжди були вологі серветки для очищення рук та індивідуальна ємність для питної води.
  • Рекомендовано пити воду гарантованої якості: бутильовану або кип’ячену.  
  •  Вживати тільки добре вимиті овочі та фрукти.  
  • Проте, найбільш реальним засобом профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація дорослих та дітей, що може забезпечити імунологічний захист на 20 років.

 

Що робити, якщо хтось із сім'ї захворів на гострий вірусний гепатит А?

При появі перших ознак захворювання – обов’язково звернутися до лікаря. У приміщеннях, де перебували хворі, необхідно провести вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих розчинів. Найголовніше – обов’язково пройти обстеження на виявлення маркерів вірусного гепатиту А у крові! Особливо це актуально при виникненні захворювання у школі або в садочку, де  перебуває ваша дитина, бо тільки так можна виявити хворого до появи  жовтяниці. Це дозволить захистити Вас та вашу родину від гепатиту А та зупинить його подальше поширення.

 

                   Пам’ятайте!!!

Від  дотримання вищевказаних правил залежить

                   Ваше здоров’я!