Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
13-05-2015
«Я-не нуль!» - гасло Дня пам’яті померлих від СНІДу

Кожної третьої неділі травня в світі відзначається День пам'яті померлих від СНІДу. Цьогоріч ця дата припала на 17 травня. Державні та громадські організації у понад 100 країнах світу відзначають цю дату і проводять заходи, аби згадати тих, хто втратив своє життя від захворювань, спричинених СНІДом, для підтримки людей, що живуть з ВІЛ і постраждалих від його наслідків та для заклику громадськості до рішучих дій з протидії недугу.

Всесвітній День пам’яті людей, які померли від СНІДу вперше було відзначено у 1983 році в американському місті Сан-Франциско. Організаторами акції стала невелика група людей, котрі зібралися на знак пошани до померлих від цієї хвороби, яких вони особисто знали і любили. З того часу, щороку, кожну третю неділю травня все більше і більше людей по всьому світу долучаються до акцій пам’яті, бо все більше тих, кого ми знали чи не знали, помирають від СНІДу.

Метою акцій в цей день є не тільки вшанувати пам’яті людей, які померли від цього захворювання, а й привернути увагу суспільства та представників влади до проблем поширення епідемії  ВІЛ/СНІД, дискримінації і порушення прав ВІЛ-позитивних людей.

В Закарпатті з цієї нагоди пройде низка акцій які презентували під час зустрічі з журналістами головний лікар Центр з профілактики та боротьби із СНІДом Іван Миронюк, представник благодійного товариства мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД Андрій Дем’яненко, керівник благодійної організації «Комітет Медичної Допомоги в Закарпатті»  Наталія Кабацій, представник Закарпатського обласного благодійного фонду підтримки протиалкогольних, протинаркотичних, проти тютюнових програм та профілактики хімічних залежностей і СНІДу – Слава Глаголич та  представник ЗОБФ «Рада життя» - Лариса Татош;

Цьогорічні пам’ятні заходи в Україні пройдуть під гаслом: «Я не 0!». Організатори так коментують обране гасло:  «Таким чином, ми привертаємо увагу до того, що кожна людина «не нуль» у справі боротьби з дискримінацією. Кожна людина може змінювати ситуацію, формувати толерантне ставлення до людей, які живуть з ВІЛ, змінювати особисте відношення, змінювати світ.  Ми говоримо про те, що «не бути нулем», значить заявляти про свою позицію – позицію небайдужості, толерантності, відповідальності. Ми нагадуємо, що разом ми  - велика сила, але лише у тому разі, якщо кожен з нас «не нуль». Ми підкреслюємо, що нуль може бути лише в одному випадку - нуль дискримінації.»

Пам'ятні заходи в м. Ужгороді відбудуться на пл.. Театральній 17 травня 2015 року з 16 по 18 годину. А з 18.00 акція продовжиться в Боздошському парку виступом спортсменів, метою якого є заклик  всіх присутніх до відповідального та здорового способу життя.

В рамках даної акції заплановано встановити  інформаційний намет, де всі охочі зможуть отримати консультації по питанням ВІЛ-інфекції/СНІДу.  Також волонтери на площі Театральній будуть роздавати інформаційні флаєри та закликати людей до особистого вкладу в боротьбу проти стигми та дискримінації ВІЛ-позитивних.

Організаторами цьогорічної акції є Закарпатське благодійне товариство мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД,  Центр з профілактики та боротьби із СНІДом, ВКПЦ  " Нове Життя" та обласне управління молоді та спорту Закарпатської ОДА.

Довідково:

За 4 місяці 2015 року в Закарпатській області зареєстровано 19 нових випадків інфікування ВІЛ. Діагноз СНІД  встановлено 10 особам.

Серед вперше виявлених ВІЛ-інфікованих осіб структура шляхів інфікування була наступною:

- статевий шлях при гетеросексуальних стосунках – 68,4 % (13 осіб);

- парентеральний шлях при ін’єкційному введенні наркотиків – 21,1% (4);

- діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками – 10,5% (2);

Також в Центрі з профілактики та боротьби із СНІДом з початку 2015 року зареєстровано 5 осіб, які прибули із зони АТО.

Показники поширеності ВІЛ-інфекції/СНІДу в Закарпатській області залишаються найнижчими в Україні. Станом на 01 квітня 2015 року  даний показник по області склав 29,4 на 100 тис. населення проти 322,4 на 100 тис. населення по Україні.

Найбільш ураженими епідемією є східні та південні регіони України: Дніпропетровська (736,6 на 100 тис. населення), Донецька (669,8 на 100 тис. населення), Одеська (758,7 на 100 тис. населення), Миколаївська (650,7 на 100 тис. населення) області.

Поширеність ВІЛ-інфекції в Закарпатті також значно нижча і в порівнянні  з сусідніми регіонами країни: Івано-Франківська область – 59,1 на 100 тис. населення, Львівська область – 108,3 на 100 тис. населення, Чернівецька область – 83,9 на 100 тис. населення.

Станом на 01 травня 2015 року на диспансерному обліку в області перебувають 385 ВІЛ-інфікованих осіб, із них 93 – хворі на СНІД. Дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями – 41, з яких у 35 дітей діагноз ВІЛ-інфекції в стадії підтвердження.

Антиретровірусну терапію отримує 161 особа, з яких 153 дорослих та  8 дітей.