Новини

Субпроект „Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей в Закарпатській області”
<< Вернутися назад до списку новин
17-11-2016
Міжнародний день відмови від куріння

Щорічно кожний 3-й четвер листопада в Україні як і в більшості країн світу, відзначається Міжнародний день відмови від куріння. Він був започаткований Американським онкологічним товариством у 1977 році,  оцінивши згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.

Мета цього заходу - сприяти зниженню поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнокуріння та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.

Поява цього свята здоров'я цілком виправдана, оскільки статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо даної проблеми не може не лякати. Згідно з даними ВООЗ, у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця викликані курінням людини.

Відповідно до визначення ВООЗ,  курцем вважають людину,  яка викурює одну сигарету за день упродовж не менше як 12 місяців. На сьогодні у світі налічується понад 1,3 млрд  курців, а до 2025 року, згідно з прогнозами, їх кількість зросте ще на 400 млн. Куріння тютюну є опосередкованою причиною  близько п’яти мільйонів випадків  смерті щороку. При збереженні таких масштабів вживання тютюну до 2020 року щорічна кількість смертей може збільшитися вдвічі.

Загальнонаціональне опитування щодо тютюнокуріння в Україні, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, яке проходило у всіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим, показало, що поширеність щоденного куріння серед жителів України старших за 18 років становить 24%, зокрема, серед жінок – 9,0% та серед чоловіків 42,4%. За рівнем поширення куріння Україна посідає сьоме місце серед 132 країн світу.  Щороку в Україні внаслідок куріння помирає 120-140 тис. осіб.

Встановлено, що більшість (90%) людей починають курити у молодому віці. Саме курці, які познайомилися з сигаретою до 18 років, не можуть самостійно «розлучитися» з сигаретою до кінця життя. Молоді люди впевнені, що кинути курити легко. Соціологічні дослідження свідчать,  що значна частина курців (60-70%) намагається звільнитись від цієї звички,  проте, далеко не всім                            з них вдається позбутися від нікотинової залежності. Як вважають наркологи,  залежність  від  тютюну може бути не менш сильною ніж від героїну.

Всесвітня організація охорони здоров’я  нещодавно організувала глобальне вивчення (у тому числі в Україні) поширеності тютюнокуріння серед 13-15-річних підлітків. Виявилось, що постійно курять 24% підлітків: 27,6% хлопців та 20,6% дівчат.

За наявності в сім'ї курців ризик розвитку онкозахворювань зростає. Люди, які в дитячому віці зазнавали вплив тютюнового диму, але самі курити не почали, мають підвищений шанс захворіти на рак. Обстеження дружин курців дозволило зробити висновок: ризик розвитку раку легенів у них у 2-3 рази вищий, ніж у жінок, чоловіки яких не курять. Діти курців-жінок приблизно до 11 років відстають у фізичному і розумовому розвитку.

Прогнози експертів невтішні: у найближчому майбутньому здоров’я населення буде залежати від інтенсивності відмови від куріння. Саме цей чинник  може збільшити тривалість життя і вберегти від багатьох хвороб.

Рамкова конвенція із боротьби проти тютюну (РКБТ) - це перший в історії договір, розроблений та прийнятий під егідою Всесвітньої організації охорони здоров'я, підписаний 172-ма країнами світу, у т.ч. і Україною. Рамкова Конвенція ґрунтується на сучасних наукових даних про вплив вживання тютюну на здоров'я та на основі аналізу ефективності заходів зі зменшення його вживання. РКБТ виходить з того, що "наукові дані недвозначно підтверджують, що споживання тютюну й вплив тютюнового диму є причиною смерті, хвороби й інвалідності". Метою Конвенції проголошено "захист нинішнього і майбутнього поколінь від руйнівних наслідків для здоров'я людей, а також соціальних, екологічних і економічних наслідків споживання тютюну і впливу тютюнового диму.

 

Комплекс заходів MPOWER передбачає здійснення країнами наступних стратегій:

Monitor – Моніторинг уживання тютюну

Protect  -  Захист людей від тютюнового диму

Offer ---   Надання допомоги бажаючим відмовитися від тютюнокуріння

Warn --    Попередження про загрози, пов’янних з уживанням тютюну.

Enforce -  Забезпечення дотримання заборони на рекламу і стимулювання продажу, а   також спонсорства тютюнових виробів

Raise --     Підвищення податків на тютюнові вироби.

Одним з найдієвіших та найефективніших заходів  є поступове підвищення податків на тютюнові вироби, що зумовлює реальне  підвищення ціни на них. Стратегія поступового підвищення податків на тютюнові вироби водночас дає додаткові надходження до бюджету та спонукає зменшувати  споживання тютюнових виробів.

Окрім цього, країни, що підписали  Рамкову конвенцію, зобов’язані захищати громадян від впливу  тютюнового диму  в публічних  місцях,  а виробники та імпортери  зобов’язані надавати органам  влади  інформацію про складники  тютюнових виробів.

ВООЗ закликає всі країни підготуватися до випуску простої упаковки для тютюнових виробів. Як показав досвід інших країн, вигляд простої упаковки відіграє важливу роль для зниження попиту, оскільки вона робить їх менш привабливими, обмежує використання її з метою реклами і стимулювання продажу тютюну. 

Незважаючи на певні кроки,  зроблені Україною в напрямку  зменшення  шкоди від тютюну,  упродовж останніх років зростання смертності населення в нашій державі зумовлюють, передусім, захворювання неінфекційного походження,  що пов’язані із значним поширенням впливу  чинників ризику поведінкового характеру,  зокрема, курінням.

Країна,  що прагне розвитку,  не може собі дозволити пов’язаних з курінням втрат  серед економічно активної групи населення.

Тож  подбайте про своє здоров’я – відмовтеся від шкідливої звички!